Metabolismus

Co to je, proč komplikuje hubnutí a jak ho nastartovat?

Dobrý den milý čtenáři,

v dnešním článku si rozebereme jedno kouzelné ale i zákeřné slovíčko – metabolismus.

Metabolismus neboli látková přeměna je soubor všech enzymových reakcí, při nichž dochází k přeměně látek a energií v buňkách a v živých organismech.

Metabolismus rozdělujeme na:

1. anabolismus (výstavbový proces, biosyntéza)

2. katabolismus (rozkladový proces)

Jinými slovy řečeno, metabolismus je proces chemických reakcí, které převádějí vše to, co jíte a pijete na energii, kterou pak můžete během dne využít. Metabolismus může ovlivňovat spoustu faktorů

· Věk – s rostoucím věkem se metabolismus zpomaluje

· Pohlaví – obvykle mají muži rychlejší metabolismu

· Váha

· Poměr svalstva, vody a tuku

· Spánek

· Diety

· Stres

· Množství jídla a jeho frekvence

Jako příklad si můžeme rozebrat jak je to s jídlem a metabolismem – pro metabolismus nehraje roli pouze množství jídla, ale i jeho rozložení během dne. Velmi často slyším od lidí, že se stravují správně a zdravě – nejí nic špatného. Poprosím je o základní denní harmonogram, abych si mohl udělat představu jejich stravování jako trenér.

6:00 Snídaně

14:00 Oběd

20:00 Večeře

Toto rozložení jídel není díky velkým mezerám mezi nimi pro metabolismus nic dobrého. Metabolismus musí začít pracovat, když zpracovává jídlo, které zrovna požíváte. Z toho plyne, že aby byl metabolismus neustále stimulován, měl byste dodržovat pravidlo jíst každé 2-3 hodiny. O předešlém pravidlu mnoho z vás určitě slyšelo, avšak je tu i další faktor, který není tak známí a který může spoustu lidí podceňovat – konzistentnost denního jídla v řádu několika dní – například pár dní snídat v 6, pár dní nesnídat, par dní večeřet v 6, pár dní zase večeřet těsné před spaním. Doporučil bych proto každý den se snažit jíst stejný počet jídel v co nejvíce možnou stejnou denní dobu.

Pár tipů jak ho nastartovat

1. Dodržujte pitný režim – nejvíce se soustřeďte na vodu, která je základem mnoha chemických reakcí v lidském těle. Dále můžete zkusit zelený čaj a kafe.

2. Vyzkoušejte pálivé – papričky jalapeňos, zázvor, kajenský pepř, kurkuma, chilli,…. Díky obsahu kapsaicinu dokáží tyto potraviny zrychlit klidový metabolismus.

3. Dostatek spánku – za ideální dobu spánku se považuje rozmezí 7-9 hodin, cokoliv pod 6 hodin je pak považováno za nedostatek, která způsobuje větší chuť k jídlu, nižší hladinu testosteronu apod.

4. Více silového tréninku = více svalů = rychlejší metabolismus

Čím více svalů máme, tím více energie spalujeme i v klidu. Svalová tkáň v klidu vyžaduje zhruba třikrát více energie než tuková tkáň.

5. Nestresujte se – naučte se ovládat stres, který vyvolává chutě na sladké

Nekomplikujte si cestu za vysněnou postavou tím, že si nevědomky zpomalujete metabolismus. Vyvarujte se chyb, udržte si shozená kila a mějte více energie.

Děkuji Všem, kteří článek dočetli do konce a zase příště

Zdroje:
https://aktin.cz/10-jednoduchych-zpusobu-jak-zrychlit-metabolismus-a-snadneji-hubnout
https://www.3dfitness.cz/blog/7-cest-jak-nastartovat-metabolismus
https://cs.wikipedia.org/wiki/Metabolismus


Chcete se dozvědět více, změnit svůj životní styl a cítit se lépe, rád vás vše naučím. Prohlédněte si nabídku služeb nebo mě rovnou kontaktujte.
Přejít nahoru