Jak posílit imunitu?

Dobrý den milý čtenáři,

v dnešním článku si rozebereme jedno aktuální téma posledních dní – jak si zajistit co nejlepší IMUNITU.

,,Imunita v imunologii označuje schopnost organismu bránit se proti antigenům pocházejícím jak z vnějšího prostředí, tak z prostředí z pohledu organismu vnitřního. V praxi se antigeny myslí zejména buňky patogenních organizmů, viry či třeba nádorové buňky.,,

Imunitu lze rozdělit několika způsoby, například na buněčnou (bílé krvinky) a látkovou, nebo lze také použít dělení na přirozenou a získanou.

Nejdůležitějším prvkem, který má vliv na vaši imunitu, není tabletka vitamínu C nebo klasické jarní detoxy, ale je jím bezesporu váš životní styl. Zejména pravidelní sportovci, by na ni měli dbát dvojnásobně, protože je dokázáno, že po fyzické zátěži je až po dobu 4 hodin tělo a organismus náchylnější ke vzniku nemoci. Čas, který strávíme léčbou, tedy přeneseno počet tréninkových jednotek za rok, se projeví na formě každého sportovce.

Zde je tedy pár typů, jak si posílit a udržet silnou imunitu.

1. anabolismus (výstavbový proces, biosyntéza)

1. Životní styl

Dostatek spánku, omezení zbytečného stresu a změna stravování – to jsou věci, které lze ovlivnit a které mají na naši imunitu největší vliv

2. Snažit se vyhnout nebo snížit na minimum tzv. – Cirkadiánní rytmus – významné rozdíly v době usínání a vstávání

3. Jeden z nejdůležitějších imunitních orgánů v lidském těle je tlusté střevo – cílem je tedy udržení zdravé mikroflóry, pomocí živých bakterií mléčného kvašení – PROBIOTIK. Probiotika lze dodávat jogurty, kefíry, přímo doplňky stravy obsahující probiotika, nebo i specifickými látky jako je kurkumin a glutamin.

4. Otužování a saunování – obě tyto možnosti, ač jsou opačné, přispívají k zvýšení imunity

,,Studie také ukazují, že díky zlepšení imunity může saunování působit jako prevence vzniku běžné chřipky a nachlazení. Vlivem zvýšené teploty organismu dochází v našem těle k nárůstu počtu bílých krvinek, které se podílejí na správném fungování našeho imunitního systému (Laukkanen et al, 2018).,,

5. Přírodní ,,babské,, recepty – každý si určitě vzpomene tyto přírodní pomocníky nejvíce využívaných v období chřipek – Zázvor, med, citron, česnek

6. Suplementace vitamínů a minerálů a to zejména v případě, kdy hrozí, že příjem z běžné stravy nepokryje potřebné množství. Nejdůležitější je dostatečně známý vitamín C.

– Vyšší spotřebu vitamínu C mají kuřáci (až o 100 %), těhotné a kojící matky, nebo ženy užívající hormonální antikoncepci.

Dále pak zinek, selen , magnesium a například se mi výborně osvědčila Echinacea.

Doufám, že Vám tento článek pomůže k dalším sportovním výkonům, formám nebo prostě zůstat zdrávi.

Děkuji Všem, kteří článek dočetli do konce a zase příště

Zdroj: atkin.cz, cs.wikipedia.org


Chcete se dozvědět více, změnit svůj životní styl a cítit se lépe, rád vás vše naučím. Prohlédněte si nabídku služeb nebo mě rovnou kontaktujte.
Přejít nahoru