Tipy pro svalovou regeneraci

Dobrý den milý čtenáři,

v dnešním článku si rozebereme téma „Svalová regenerace“.

Svalová regenerace je velmi důležitým článkem v rámci cvičebního plánu. Abyste dosáhli maximálního výsledku, který jste si vytyčili, musíte věnovat svalům dostatek regenerace na zotavení. V tomto článku se společně podíváme na pár základních tipů, jak má taková svalová regenerace vypadat.

Kvalitní spánek je pomyslnou alfou a omegou celého procesu. Ovšem není spánek, jako spánek. Aby tělo mohlo opravit poškozená svalová vlákna, produkovat anabolické hormony, je třeba mít opravdu kvalitní spánek. Toho můžete dosáhnout například omezením pití tekutin před spaním a používání modrého světla (televize, mobilní telefon).

Dalším důležitým aspektem pro regeneraci svalů je kvalitní a vyvážená strava. Musí obsahovat nejen potřebné množství bílkovin, ale i tuků, sacharidů a mikronutrientů. A nesmíte zapomenout ani na zdroj vlákniny formou ovoce a zeleniny.

Strečujte! Nejprve si musíte zvolit vhodný typ strečinku (dynamický, statický apod.), a to před i po samotném tréninku. Zároveň doporučujeme i různé formy protahování během dne mimo trénink.

Otužování, které se v posledních letech stává otužování velmi oblíbenou disciplínou, které kromě pozitivního vlivu na posílení imunity přispívá i k regeneraci svalů.

A bezprostředně ihned za otužováním je opravdu velkým pomocníkem pro regeneraci svalstva saunování. Teplem tělo vyprodukuje více erytropoetinu, což vede k lepšímu spalování tuků a cukrů.

Další blahodárné účinky mají kvalitní masáže. Zlepšují psychické vypětí, prokrvují končetiny aj. Při pravidelném absolvování masáží ulevíte jak svalům a kloubům, tak pomůžete k regeneraci celého centrálního nervového systému. Ostatně vy si u takové opravdu dobré masáže velmi odpočinete.

A konečně je třeba zvolit vhodné vitamíny a minerály, které se starají a pomáhají zajistit správnou funkci našeho těla. Je jich nespočet, ale mezi základní v rámci tréninků je třeba zmínit vitamin D, hořčík a zinek.

Závěrem, možná pro mnohé z vás překvapivě, zmíníme probiotika. I bakterie ve střevech ovlivňují fungování imunitního systému a když vše funguje, jak má, dokážeme se lépe soustředit a vyrovnávat se stresovými situacemi, a to včetně tréninku.


Chcete se dozvědět více, změnit svůj životní styl a cítit se lépe, rád vás vše naučím. Prohlédněte si nabídku služeb nebo mě rovnou kontaktujte.
Přejít nahoru