Anabolické okno, mýtus nebo fakt?

Dobrý den milý čtenáři,

v dnešním článku si rozebereme téma „Anabolické okno“.

Pro někoho mýtus, pro někoho zcela zřejmá věc. Pojďme se podívat, co vlastně tzv. anabolické okno ve světě sportu znamená a jak jej případně využít.

Pojem anabolické okno ve většině případů definujeme jako bezprostřední dobu po tréninku, kdy naše svalové buňky jsou natolik aktivizované, a proto potřebují dodat zpátky potřebné živiny. Čím dříve do sebe dostanete formou jídla potřebné živiny zpět, tím lépe, ale rozhodně to nemusí být do půl hodiny, jinak to vlastně nemá smysl, ale dnes studie ukázaly, že do několika hodin.

Jak už bylo řečeno, anabolické okno je proces po zvýšeném sportovním výkonu, ale pamatujme, že se může lišit druhem výkonu (box, fitness, běh aj.). Proto je dobré tomu přizpůsobit i složení potréninkové stravy. Ale o tom zase v jiném článku. 

Obecně můžeme říci, že během tréninku probíhají v našem organismu různé procesy ve zrychlené formě, svalové buňky spotřebují mnohonásobně více energie, nejčastěji ve formě glukózy a fruktózy (sacharidy), a to až o 30-ti násobek. Tento status v těle přetrvává právě nějakou dobu po tréninku, postupně však klesá. A tady se dostáváme k zásadnímu důvodu, proč je dobré tento čas využít na regeneraci našich svalových buněk. Právě tuto fázi nazýváme anabolickým oknem a jak ji využít v náš prospěch?

Nejdůležitější je po tréninku doplnit hlavně glykonen (tvořený glukózami). Podle zahraniční studie svalová vlákna po cvičení snižují schopnost absorbovat glukózu a produkci glykogenu. Jaké tedy ideálně do sebe dostat sacharidy?

Odborníci doporučují sacharidy s tzv. vysokým glykemickým indexem, jako například: kvalitní bílé pečivo s máslem, rýžová či ovesná kaše s ovocem, kukuřičné lupínky, proteinové smoothie, energetický nápoj, aj. Variant je spousta, ale znovu je třeba upozornit, že vše se odvíjí od druhu tréninku a je dobré toto konzultovat s odbornou osobou.


Chcete se dozvědět více, změnit svůj životní styl a cítit se lépe, rád vás vše naučím. Prohlédněte si nabídku služeb nebo mě rovnou kontaktujte.
Přejít nahoru